bazis 1

Intézményvezető: Krählingné Kovács Tünde

Intézményi koordinátor: Szabó Gyöngyi

Intézményi koordinátor telefonszáma: 30/6379794

Intézményi koordinátor e-mail elérhetősége: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

BEMUTATKOZÁS

bazis2       bazis 3

„A legtöbb, amit gyerekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak” (Goethe)

Az István Király Általános Iskola a város legfiatalabb önkormányzati iskolája. Székesfehérvár Palotaváros nevű városrészében működik. Noha az intézmény lakótelepi iskola, elhelyezkedése mégis irigylésre méltó: a lakótelep szélén, a zöldövezeti legújabb Gaja lakópark s egy horgásztó mellett található.

Az intézményünkben dolgozó lelkes, elkötelezett pedagógusokkal együtt makacs elszántsággal keressük azt a működési formát és pedagógiai tartalmat, ami leginkább megfelel az iskolát igénybe vevő gyermekek, szülők és a lakótelepen élők szükségleteinek.

A tavaly 35. jubileumát ünneplő Székesfehérvári István Király Általános Iskola a Polgár Judit nevével fémjelzett Sakkpalota programmal 2014-ben országos referenciaintézménnyé vált. Több alkalommal is bemutattuk szakmai fórumokon a speciális tanórai jó gyakorlatokat, amelyben a pedagógusok kreatív, differenciált foglalkozásokban segítik a lemorzsoládásra hajlamos diákok felzárkóztatását, valamint támogatják a tehetségfejlesztést.

Befogadó iskolaként nem pusztán integráljuk közösségünkbe a gyerekeket, hanem egyben inkluzív környezetet is teremtünk, hiszen „minden gyermek tehetséges valamiben”.

Az új társadalmi elvárásoknak megfelelően,  új oktatási módszereket vezettünk be a mai felnövekő generáció igényeihez igazodva. Alkalmazzuk a tanulók megtapasztalására épülő élménypedagógiát, ahol érzelmekhez köthető a tanulás folyamata. A problémamegoldó gondolkodást és a kreativitást a Komplex Instrukciós Programmal folyamatosan fejlesztjük, összefogó és innovatív munkánk elismeréseként 2019 tavaszán elnyertük a KIP Országos hálózat minősített iskolája címet.

Az iskolavezetés a folyamatos szakmai képzésekre ösztönöz, ennek eredményeképpen referenciaintézményként, mentorintézményként számos városi és megyei képzéssorozat székhelyévé vált.

Szakmai elismerések 2007-től napjainkig:

• Fejér Megyei Minőségi Díj elnyerése (2007.)
  • Elkötelezettség a Kiválóságért európai elismerési szint sikeres teljesítése (2008.)
  • Közoktatási Szervezeti Kiválóság Program sikeres teljesítése (2010.)
  • Referencia-intézmény előminősítési folyamatának sikeres teljesítése (2010.)
  •  Közoktatási Szervezeti Kiválóság Program sikeres teljesítése (2010.)
  • Ökoiskola cím (2011.)
  • Előminősített referenciaintézményi cím (2011)
  • Örökös ökoiskola cím (2014.)
  • Minősített referenciaintézményi cím (2014 - befogadó iskolai működés, ökoiskolai működés területén)
  • Mentoráló intézményi cím (2014-től)
  • Sakkpalota program bevezetése elsőként a megyében (2014.)
  • Referencia-intézményi cím (2014.)
  • Sakkpalota referencia-intézményi cím (2015.)
  • KAP iskola (2018.)
  • KIP Országos hálózat minősített iskolája (2019.)
  • Élménysuli cím (2019.)
  •  Oktatási Hivatal Bázisintézménye (2020.)
  •  Örökös Élménysuli cím (2021.)
  •  Kiemelt Sakkpalota referencia - intézmény (2022.)

AZ INTÉZMÉNY EGYIK JÓ GYAKORLATA

Mozgásformák „sakkosítva”

A Sakkpalota  módszertanára épített játékos képességfejlesztő gyakorlatok

Célja:

-        A pedagógus szakmai közösség számára célirányos, referencia intézményi szolgáltatásainkhoz illeszkedő, újszerű gyakorlatok létrehozása és hasznos működtetése.

-        Olyan jó gyakorlatok alkotása, játékok kitalálása,  ami által mozgás közben más tantárgy tananyagát is elősegítik (rögzítik, ismétlik, előkészítik).

-        A tanulási folyamatot élményszerző, kihívást jelentő, örömteli mozgásos tevékenységek hassák át.

-        Az testnevelés tantárgy oktatásának színvonalának emelése motiváló innovatív elemek beiktatásával az egészségmegőrzés érdekében.

Célcsoport: 1-4. évfolyam

Sakkpalota referencia intézményként egy innovációval próbálkoztunk, hiszen olyan feladatokat találtunk ki, hogy a mozgásformákat „sakkosítva” valósítsuk meg. A testnevelésórán  a jó gyakorlatunk egy-egy kiragadott részlete is nagyon hatásos. A feladatsorok kidolgozásakor törekedtünk a minél részletesebb játékleírásokra, amelyek tartalmazzák a megcélzott fejlesztési területeket és az eszközigényeket is.

A jógyakorlat megosztásának formája: műhelymunka, bemutató foglalkozás, különböző szakmai fórum, internetes csoportok.

VÁLLALT BÁZISINTÉZMÉNYI FELADATOK

• bemutató óra
  • a bemutató órát követő megbeszélés
  • műhelymunka, adaptálható minta átadása